Българската асоциация по музикотерапия (БАМ) е сдружение за професионална подготовка, квалификация, специализация и разпространяване на невербалните подходи в психологическата работа в областа на терапията, превенцията и личностното израстване.
Музикотерапия е:
1. Психотерапевтичен подход, при който музиката и музицирането се прилагат за целенасочено медииране на връзката тяло-разум-емоция, в процеса на преживяване и осъзнаване, с цел позитивиране, оздравяване и развитие на човека.
2. Прилага се от квалифициран музикотерапевт и придобива своеобразна целенасоченост в зависимост от теоретико-концептуалната ориентация в съответното психотерапевтично направление.
Какво е музикотерапия?
Музикотерапия е научна дисциплина, в която се използуват основните характеристики и качества на музиката или на музикалните произведения в клиничната рехабилитация или в психологическата работа с терапевтични цели.
Лилия Ахтарова
Music Therapy is:
1. An approach in psychotherapy in which music and musical improvisation are applied for intentional mediation of the body-mind-emotion connection in the process of experiencing and awakening to the consciousness of experiences, aiming at bringing positiveness, health and personal development.
2. It is applied by a qualified/certified music therapist and gets its own idiosyncratic direction, depending on the theoretical-conceptional orientation in the respective psychotherapeutic field.
|
Музикотерапевтичен институт – София
С Ъ О Б Щ А В А, ЧЕ
на 14 и 15 май 2022 г.
ще се състои семинар (work-shop)
на тема
“Изкуствата в психологическата работа с приказки”
- символика в разглежданата приказка.
- фамилни модели.
- мястото на изкуствата в работата с приказки.
Първоначалното название „приказка” означавало нещо изговорено, предадено по устен път, както впрочем и „сага” означава нещо казано, съобщено, а „легенда” – нещо прочетено. Гръцката дума „Мит” също означава „разказано”, „изговорено”, съобщено от уста на уста. Постепенно обаче тяхното смислово значение се е разграничило. Днес легендата се е превърнала в хагиография, сагата препраща към определено историческо събитие, а митът се свързва с митологията. Приказката на свой ред е повествование за мистериите, за духовното посвещение.
Всички тези древни жанрове имат един общ знаменател – Митът. Но митът не само като притча, като „сказание, предание, хроника”, „което трябва да се чете” „житиепиство”.
Приказката като устно предание, а преди всичко като същностно философско понятие, като архесимвол, такъв, какъвто той съществува в несъзнаваното на всеки човек и следователно – като част от колективното съзнание.
Водещ: Л. АХТАРОВА
Време: събота от 9:00 до 16:30 часа
неделя от 09:00 до 16:00 часа
Семинарът е част от обучителната програма на МТИ-С от частта свободно избираеми.
Участници, които не са студенти на МТИ -С, ще получат сертификат за 15 тренингови часа!
Семинарът ще се проведе на адреса на БАМ.
Срок за заявки : 09.05.2022 г.
Местата са силно ограничени.
Такса за участие:
за студенти на МТИ-С – 75 лв.,
За членове на БАМ– 85 лв.,
За всички други – 95 лв.,
За представители на институции – 120 лв.
Моля, изпращайте своите заявки на e mail-а на МТИ – С: bam@bulgarianmusictherapy.com
За тези, които вече са участвали в семинари на БАМ и МТИ-С – в свободен текст, ако ще участвате за първи път, моля попълнете заявка за участие!
Заявка за участие изтеглете оттук: zaiavka_uchastie
Таксата за участие се превежда по банков път,
На заявилите се ще бъде изпратена банковата сметка!
За студенти на МТИ-С и членове на БАМ – възможно и на място.
За повече информация: тел: 02/ 980 13 87 или 0898 665 578
МУЗИКОТЕРАПЕВТИЧЕН ИНСТИТУТ – СОФИЯ
И
ЦЕНТЪР ЗА ПРОДЪЛЖАВАЩО ОБУЧЕНИЕ
КЪМ РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „АНГЕЛ КЪНЧЕВ“
Представят на Вашето внимание:
Семинар – workshop
На тема
Въведение в краткосрочна – терапия фокусирана към решения.
09 и 10 април 2022 г.
Водещ:
д-р ПЛАМЕН ПАНАЙОТОВ
Фокусираният към решения подход се прилага като вид терапевтична и консултативна дейност в разнообразни социални сфери. Използването на езика като инструмент за постигане на желаните от клиентите промени е в неговата основа.
Участниците в курса ще усвоят и ще могат: да прилагат в ежедневната си практика ефективни езикови инструменти за откриване и използване на уникалните умения и ресурси на клиентите си; да им помагат при формулирането на реалистични цели и начините за тяхното постигане; да инициират, поддържат и проследяват стъпките на клиента за осъществяване на избраната цел. Обучението е с подчертана практическа насоченост и с възможност за прилагане на наученото в различни социални области като индивидуална, семейна и групова психотерапия, работа с деца и възрастни с увреждания, работа със соматично болни, при предоставяне на социални услуги, бизнес-консултиране и други.
Съдържание на обучението:
Въведение в подхода. Развитие и насоки в прилагането му в различни социални сфери. Основни инструменти. Варианти и импровизации при използването им. Специфични инструменти за работа с конкретни целеви групи и видове проблеми. Използването им според индивидуалното време на клиента. Проследяване и оценка на случая.
Технология на обучението:
Първи модул: Запознаване с основите и инструментите на фокусирания към решения подход, представяне на случаи от практиката, изпробване на техниките от участниците в защитена среда и симулиране на реални терапевтични и консултативни ситуации.
Кога? Април 2022 г. – Първи модул.
събота 09 Април от 10.00 ч. до 17.00 ч. и
неделя 10 Април от 9.00 ч. до 16.00 ч.
КЪДЕ? Адресът на БАМ – ул. Гурко 52, гр. София
За кого? Първият модул е задължителен в Обучителната програма на МТИ-С и полезен за всеки ориентиран към работа в областта на терапията и консултирането!
Срок за заявки и внасяне на такса участие: 01 април 2022 г.
Семинарът дава 15 тренингови часа.
Броят на участниците в групата е ограничен!
Такса за участие:
- За студенти на МТИ от тренинговите групи – 75 лв.
- За членове на БАМ и МТ под супервизия – 85 лв.
- За всички други – 120 лв.
- За представители на институции – 190 лв.
За повече информация и записване:
E-mail: mti@bulgarianmusictherapy.com
Тел: 0898 665 578
За желаещите да продължат обучението във втори модул:
Следва двуседмична самоподготовка с практика в обичайната за участниците работна среда, подкрепена от учебна литература и индивидуални консултации с водещия.
Втори модул: Участниците ще представят как прилагат наученото в ежедневието си. Под формата на взаимна супервизия всеки получава обратна връзка за работата си и ориентири за развитие на своята фокусирана към решения практика в бъдеще. Ще получите 2 квалификационни кредита по изискванията на НАРЕДБА № 15 от 22.07.2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти, издадена от министъра на образованието и науката, oбн., ДВ, бр. 61 от 2.08.2019 г., в сила от 2.08.2019 г., изм. и доп., бр. 101 от 27.11.2020 г., в сила от 27.11.2020 г.
Дата: по договаряне с участниците и водещият
Контакти:
д-р Пламен Панайотов, тел. 0878435014, email: plamenpan@mail.bg
За записване и за участие в този курс е необходимо:
- Да изпратите на г-жа Антонина Михайлова (0887 867217, 082 888 567), ел. поща: amihaylova@uni-ruse.bg попълнено или сканирано ЗАЯВЛЕНИЕ с данни от диплома си за завършено висше образование по педагогика, медицина, психология, здравни грижи, соц. дейности, право, или друга хуманитарна специалност.
- Да заплатите такса от лв. по сметка
IBAN: BG97 UBBS 8002 3106 0294 01
UBBS BGSF ТБ-ОББ АД, клон “Възраждане” – Русе
Титуляр на сметката: РУ “Ангел Кънчев”, ЦПО
Oснование: Курс “ОФРКТ”
- Да изпратите на същия е-мейл данни за издаване на фактура при необходимост.
***
ЗА ВОДЕЩИЯ:
Д-р Пламен Панайотов е психиатър с повече от 30 години практика. Той е специалист в областта на Фокусираната към решения Кратка терапия. Автор е на Простата терапия. Специализирал в център по Кратка терапия в гр. Милуоки – САЩ. Пламен е председател на Център – решения – гр. Русе. Пламен оглавява специализираният модул по Фокусираната към решения Кратка терапия към Университета в гр. Русе, консултант в ПИК – център в гр. София.

V Национална конференция по музикотерапия с международно участие
„Хармонията между външно и вътрешно“
4-6 ноември 2022 г., онлайн
ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ
„Музиката изразява, това
което не може нито да се изрече с думи,
нито да се премълчи.“
Виктор Юго
Уважаеми колеги, каним Ви да се присъедините като активен участник в предстоящото събитие на Българската асоциация по музикотерапия – Пета национална конференция с международно участие на тема „Хармонията между външно и вътрешно“.
Вие бихте могли да се включите като презентатор и така да представите своя актуален професионален интерес и опит с избрана от Вас тема в едно от следните направления:
- Теоретични и практически аспекти на музикотерапията
- Пресечни пространства между музикотерапията и други експресивни подходи
- Ролята на музикотерапията в превенцията и лечението на психичните и соматични заболявания
Предоставяме възможност за участие в конференцията чрез шест различни формати:
1. Клинично представяне на случай – 60 мин.
Сесията дава възможност за представяне и клинично обсъждане на случай или няколко кратки описания и теоретична част, които са предварително подготвени под формата на писмени текстове за разпространяване сред записалите се участници в ателието. Възможно е водещият да има изисквания за предварително записване и ограничение на броя участници в сесията си.
2. Представяне на изследване – 30 мин.
Сесията дава възможност за представяне на изследване в областта на музикотерапията (цел на изследването, начин на провеждане, резултати). Представянето трябва да бъде придружено от мултимедийна презентация.
3. Научно съобщение - 15 мин.
Кратко представяне на предстоящи изследвания или други форми на научна дейност в областта на музикотерапията.
4. Дискусия по определена тема – 60 мин.
Фокусираните дискусионни групи предоставят възможност за обсъждане на теми, споделяне на добри практики, настоящи и бъдещи тенденции в близки и по-далечни сфери на дейност. Тук по-целенасочено могат да бъдат обсъдени въпроси от клиничната практика в социалната работа, в областта на здравеопазването, образованието, културата. Възможен е формат с модератор/дискутант, които авторът да покани. Сесиите са с продължителност 60 до 90 минути.
5. Лекция/доклад – 30 мин.
Възможно е в последствие издаването на сборник с материали от конференцията. При желание на лектора и ако подготви текста според изискванията за изданието, е възможно докладът да бъде включен в сборника.
6. Уъркшопи и демонстрации – 90 мин.
Уъркшопите включват комбинация от лекции, презентации и интерактивни методи на обучение и участие на присъстващите.
В деня на откриването на конференцията е възможно да бъдат включени предконферентни уъркшопи.
Моля, заявете Вашето участие
чрез попълване на формата до 30.04.2022 г.:
2022_bam_5konf_zayavka_lektori
Необходимо е резюме на Вашето предложение за участие на български език с максимална дължина до 180 думи, придружено от превод на английски на същото.
Одобрените участници ще бъдат уведомени до 30 май 2022 г.
Моля, изпращайте своите заявки на e mail: bam@bulgarianmusictherapy.com
ТАКСА ЗА УЧАСТИЕ НА ОДОБРЕНИТЕ ПРЕЗЕНТАТОРИ: 40 лева.
Краен срок за внасяне на таксата – 15.09.2022 г.
Повече информация за конференцията и условията за участие на уеб страницата на събитието, сайта на БАМ и на bam@bulgarianmusictherapy.com
Музикотерапевтичен институт – София
ОБЯВЯВА
ПРИЕМ ЗА
Група за личностно развитие и опит
Водещ: ЛИЛИЯ АХТАРОВА (регистриран психотерапевт, сертифициран музикотерапевт , арт-терапевт) и екип:
Обзървър – Петя Петрова
ЦЕЛ на Групата за личностно развитие и опит:
* Обогатяване на собствения емоционален и личностен опит.
* Изследване на модели на поведение.
* Придобиване на емоционална компетентност и експресия.
* Насочена към развитие на умения в областта на човешкото поведение и взаимоотношения.
* Придобиване на комуникативни умения в малки групи и в социума.
Очаквани резултати:
- Преживяване и осъзнаване на личностни особености, ценности и качества.
- Развитие на личностни качества и взаимодействието между тях.
- Структуриране на модели за интерперсонални взаимоотношения и личностна позиция.
- Развитие на емоционалната компетентност.
- Интегриране на преживелищния опит от работата в групата и отнасянето му към реални ситуации.
- Усъвършенстване на уменията за справяне чрез самопознание.
Методи за работа:
- „Активна музикотерапия“
- „Музика – танц и движение“
- Рецептивни музикотерапевтични подходи.
- Музикална психодрама. Техники от арттерапията – рисуване и моделиране.
- Други подходи, които употребяват изкуствата като инструмент – „Процес ориентирана психотерапия“.
ЗА КОГО – За всички желаещи да развиват нови личностни умения, с цел подобряване хигиената на взаимодействие и превенция към заболявания предизвикани от емоционални преживявания и други.
Възрастова граница: от 15 до 55 годишна възраст.
Група за личностно развитие и опит е и полезен за всеки специалист в работата с групи хора, в сферата на изкуствата, помагащите професии и педагогиката.
Да работим със себе си в условия на група, ни предоставя възможност да открием нови качества, да придобием нови умения в комуникацията, лидерски умения, да развием чувствителност към групата към която принадлежим. Формата работи за подпомагане към взимане на правилни за нас решения и начина за осъществяването им. Работата с изкуства прави процеса приятен и удовлетворяващ!
Курсът предвижда 36 тренингови часа.
Продължителност на груповите сесии: 1 час и 45 мин.
Формат за работа с групата: 4 сесии месечно;
КОГА: според договореността на участниците в групата.
Условия за участие:
Входящо интервю – интервюто би могло да се проведе лично или онлайн.
Моля, изпращайте своите заявки на еmail-а на МТИ-С: mti@bulgarianmusictherapy.com
Срок за изпращане на заявки: 05.02.2022 г.
Забележка: Работи се в малка група.
Моля желаещите да направят заявка за предпочитан ден и час за интервю на телефон:
0898 66 55 78 или 02/ 980 13 87.
Повече информация на: mtisbg.com, както и на: www.bulgarianmusictherapy.com
Музикотерапевтичен институт – София
Скъпи колеги и приятели,
Имаме удоволствието да Ви съобщим, че излезе от печат
Сборник „Музикотерапия – теория и практика“.
Това е първата книга издадена от Музикотерапевтичен институт – София!
Сборникът съдържа статии, в които се разглеждат предимно случаи от практиката подкрепени от теоретична постановка.
В авторският състав участват предимно възпитаници на Музикотерапевтичен институт – София и преподаватели.
Регулярно сборника бихте намерили на адреса на БАМ и МТИ – С .
Цена: 10 лв.
Други книги издадени от БАМ:
„Да изиграеш музиката в теб“ – Джоузев Морено,
„Тъгата в сърцето“ – Хайди Фауш,
Сборник доклади от Втората национална конференция по музикотерапия,
„Музикотерапията – средство в психотерапията“ – Лилия Ахтарова – книгата е на английски език.
За да закупите книга от офиса на БАМ, моля, обадете се предварително на моб. 0898 665 578,
За гр. Пловдив – Радка Георгиева, моб.: 0888 892 506 ,
За желаещи от други градове, бихме могли да изпратим желаната от тях книга с куриерска фирма, за целта е нужно да се изпратят адрес и телефон на e-mail: mti@bulgarianmusictherapy.com
Уважаеми колеги и приятели,
С радост ви съобщаваме, че в Института по музикотерапия са осигурени нови бройки от книгата на Лилия Ахтарова „Music Therapy – A means for Depth Psychological Work”. Те са достъпни за закупуване на специална намалена цена от 16 лева.
Книгата на Лилия Ахтарова разяснява създаването и развитието на музикотерапията в България, в Европа и по света, както и някои от основните музикотерапевтични школи. Представени са случаи от практиката и нейния психотерапевтичен опит от различни периоди от професионалното ? развитие като психотерапевт, в който използва три различни музикотерапевтични подхода.
За заявки можете да се обърнете по имейл и телефон на МТИ-С или БАМ:
mti@bulgarianmusictherapy.com
bam@musictherapy.com
или моб.: +359898 665 578
******
Лилия Ахтарова е директор на Музикотерапевтичен институт – София и бивш председател на Българската асоциация по музикотерапия. Тя е регистриран психотерапевт, сертифициран музикотерапевт и арт терапевт, квалифициран член и учредител на Българска асоциация по музикотерапия и квалифициран член на Българската асоциация по психотерапия.
Бъдете здрави,
МУЗИКОТЕРАПЕВТИЧЕН ИНСТИТУТ – СОФИЯ
ПРИ
БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО МУЗИКОТЕРАПИЯ
http://mtisbg.org/
http://bulgarianmusictherapy.com/mti/
обявява прием
за Обучителната програма
“Музикотерапия и музикотерапевтични подходи в психотерапията”
Подготовката и дипломирането със специалност “Музикотерапевтични подходи в психотерапията” се осъществява в България единствено в Музикотерапевтичния институт – София към Българска асоциация по музикотерапия.
Обучението в МТИ-София е съгласувано и съобразено с критериите на Европейската конфедерация по музикотерапия и изискванията на Българска асоциация по психотерапия.
Обучението се осъществява по Обучителна програма, която включва семинарни тематични модули, психотерапевтичен тренинг и работа под супервизия.
Обучителната програма дава възможност обучението да се провежда и по индивидуален план, който предвижда индивидуално съобразена честота на посещаемост на обучителните модули, както и намален хорариум за специалисти с вече придобит психотерапевтичен тренинг
За студенти, желаещи интензивно обучение се допуска:
- След втората година на обучение за първо ниво студентите, които желаят, могат да започнат индивидуална и групова музикотерапевтична практика под супервизия.
- След втората година на обучение студентите, участващи в група за личен опит, биха могли паралелно да се включат в група за супервизия.
- Част от теоретичната подготовка по желание на студентите да се провежда он лайн.
Обучението е предназначено за специалисти в областта на музиката и хуманитарните специалности.
Документи за кандидатстване: мотивационно писмо, автобиография (CV), копие от диплома за завършено образование.
Документите изпращайте на e mail адрес: mti@bulgarianmusictherapy.com
- На кандидатите се отговаря в тридневен срок от подаване на документите
- За допълнителна информация на тел.: 02/ 980 13 87; 0898 665 578;
Когато е трудно за всички
е време да си помагаме повече от всякога.
Българска Асоциация по Музикотерапия в подкрепа на българските граждани.
Във връзка с интервюто на д-р Мирослав Ненков, заместник министър на здравеопазването, относно предприемането на мерки насочени срещу предотвратяването на самоубийствата излъчено в предаването на BTV „Тази сутрин” на 22.03.2013г., Българската Асоциация по Музикотерапия изразява своята съпричастност към проблема, както и готовност да се включи в общите усилия на специалистите по психично здраве за неговото решаване.
Българска Асоциация по Музикотерапия (БАМ) е сдружение за професионална подготовка и квалификация в областта на терапията, превенцията и личностното израстване. Тя обединява специалисти от помагащите професии – психолози, социални работници, логопеди, кинезитерапевти, лекари, и др. Членовете на БАМ са придобили своята квалификация, която непрекъснато продължават да усъвършенстват, чрез специализирани обучителни програми и семинари, ръководени от общопризнати психотерапевти от България, Европа и САЩ.
Българска Асоциация по Музикотерапия е член на Европейската Конфедерация по Музикотерапия и член на Българска Асоциация по Психотерапия и с цялата си дейност се стреми да спазва техните високи професионални стандарти.
Ние като терапевти и професионалисти в сферата на помагащите професии изразяваме желание да предложим своя доброволен труд в подкрепа на мерките за превенция и предотвратяване на посегателствата срещу живота. Българската Асоциация по Музикотерапия предлага безвъзмездна психологическа помощ на хора в криза във следните форми:
- Индивидуални срещи – психологическа консултация,
- Психотерапевтични сесии - индивидуални, както и за групи от хора в риск
В своята психологическа работа ние употребяваме всички изкуства – музика, рисуване, движение, което прави процеса по-приятен, краткосрочен, а в същото време трайно ефективен.
Ето имената на специалистите, които ще работят доброволно за вас: виж повече
За записване на час, моля обърнете се лично към избрания терапевт!

Арт-ателие за психологическа и социална работа с деца
Работата в Арт-ателието представлява дейност, в която се използват изразните средства на изкуството. Там децата имат възможност да покажат уменията си, да споделят чувствата си, да дадат воля на творческото си въображение. В ателието се дава възможност на децата да експериментират в една защитена среда, да усвояват различни модели на поведение, насърчават се да бъдат спонтанни, креативни, да тренират паметта си, ораторските и артикулационните си способности, да бъдат толерантни и да умеят да се проявяват като лидери.
Работата в Арт-ателието се основава на връзката между изкуството като символична дейност и възможността за психическо развитие на личността, за социална подкрепа и усъвършенстване в по-нататъшното развитие на децата. В ателието децата имат уникалния шанс да бъдат подкрепени да разкрият и развият своите специфични заложби, чрез които да се формира адекватно познание и отношение към произведенията на музиката, театъра, художественото и приложното изкуство.
Екипът от специалисти умело подпомага и въвежда децата в това особено и специфично пространство на духа, в което те се чувстват свободни да търсят своите желания, да опознават себе си, да изследват света!
Тренинги за екипно сработване
Замисълът на тези тренинги е да направят работата в екип по-ефективна чрез задълбочаване на взаимните контакти и сътрудничество. Тренингите дават възможност за развиване на креативност, откриват простор за прояви на спонтанност, за придобиване на уникален житейски опит и постигане на емотивност,а чрез това – разбиране на собствените и емоциите на другите в екипа. Чрез работата с изкуства процесът е приятен и безболезнен.
Сред очакваните резултати са: развиване на усешането на задълбочаваща се свързаност на участниците, практически умения за сътрудничество, разкриване на индивидуалния потенциал на всеки член от екипа и интегриране на придобитите умения във всекидневната работа, водещи до нейното качествено подобрение и ефективност.
Обучителни семинари и workshop тренинги
Провеждането им дава възможност за обучение посредством различни техники и подходи в сферата на психологическата работа чрез средствата на изкуството. Работата, основана на собствени преживявания, в защитена среда, дава възможност на всеки да разреши лични конфликти, да стигне до нови идеи за взаимоотношения с близки, с колеги, да даде воля и свобода на въображението си, да придобие нови умения, да интегрира преживяното през призмата на собствените си прозрения, които да приложи в реалния живот – и във всекидневната си професионалн работа, и в личен план.
Групи за собствен опит и личностно израстване
Работата в групите е предназначена за специалисти от подпомагащи професии, хуманитарни науки и изкуства(психолози, социални работници, логопеди, музиканти, танцьори, медици и всички, които биха искали да работят за своето личностно израстване…).
Водещите са сертифицирани терапевти у нас, в Европа и в САЩ.
БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА МУЗИКОТЕРАПИЯ (БАМ)
Българската асоциация за музикотерапия е организация, обединяваща професионалисти от различни области: музиканти, музикални педагози, експерти в помагащите професии - психолози, социални работници, логопеди, лекари и други професионалисти в сферата на здравеопазването. БАМ е член на Европейската конфедерация за музикотерапия (EMTC) и на Българската асоциация по психотерапия (БАП).
ИСТОРИЯ – Акценти – до 20-тия рожден ден на БАМ
Българската асоциация за музикотерапия е учредена през пролетта на 1995 г. в гр. София. Идеята е вдъхновена от проф. Джоузеф Морено и група специалисти от различни професии, ентусиазирани от проведения макросеминар на професор Морено и убедени във възможностите на психологическата работа с музика.
Началото беше поставено в Дневния стационар на Първа психиатрична клиника на Медицинската академия в София, ръководена тогава от доц. Алекси Алексиев. Семинарът и посещението на Морено бяха организирани от Георги Антонов, по това време сътрудник в Дневния стационар.
Ето и състава на първия Управителен съвет: Ирина Шлезингер - председател, Ангел Томов - зам. председател, Лилия Ахтарова - секретар, Грета Антонова - касиер, Румен Димитров - член на УС. Бяха трудни години, малко хора имаха компютри. За да изготвим документи или плакати, въвличахме наши приятели готови да помагат. Цялата кореспонденция се осъществяваше по пощата, а членският внос не стигаше дори за пощенски марки. Затова пък бяхме ентусиазирани да въведем нещо ново и ефективно в своята работа с пациентите, нещо, което други страни в Европа вече бяха въвели и изграждаха своите традиции в сферата на музикалната терапия. Беше романтично време. Веднъж в месеца се събирахме в залата за психотерапия на Дневния стационар, където Лили беше волонтерец, за да четем и превеждаме книги и да споделяме опит.
Първият проект за обучение на наши специалисти беше осъществен с подкрепата на British Council през 1997 г., когато двама от членовете – Краева и Ахтарова бяха командировани в Nordoff-Robbins Music Therapy National Centre в Лондон.
От 1999 до 2004 г. се проведе задочно обучение по подходите Музика и образност и Водено от музиката въображение (Guided Imagery and Music) към Арт-терапевтичния институт в Сан Франциско, с директор Франсиска Голдберг, организирано от Ирина Шлезингер.
Преподавателският екип беше в състав:
Франциска Голдберг, Джинджър Кларксън, Дак Крюнинг, Едит Мария Гаигер, Ирина Шлезингер.
Обучението беше организирано задочно, преподавателите идваха у нас три пъти в годината и провеждаха семинари, лични сесии на участниците, супервизии. Семинарната част се провеждаше по традиция за този вид тренинг извън обичайната ни среда - някъде в планината, в хотел или в хижа със зали, отговарящи на нашите нужди и подходящи за гости от чужбина. В София супервизиите и личните сесии се осъществяваха основно в два офиса. Ники Атанасов беше гостоприемен в неговия кабинет, а другото място беше официалния адрес на БАМ познат на всички и сега. Цялата тази организация се изнасяше от Ирина Шлезингер. Целогодишно се събирахме на Гурко 52, за да четем и превеждаме задължителната литература, тъй като по онова време авторите, които е наложително да познаваме, бяха твърде оскъдно преведени. Ирина Димова от своя страна изнасяше доброволни лекции по теоретична музикална подготовка за немузикантите от групата, които всъщност преобладаваха. Ето имената на колегите, които започнаха този тренинг:
Ангел Томов, Боянка Корнаджева, Ирина Димова, Красимира Байчинска, Лилия Ахтарова, Мила Наумова, Мирослава Иванова, Надя Витанова, Нева Кръстева, Снежана Бечева, Росица Петрова. На Първо ниво присъстваха две колежки от Турция, а от Второ се присъедини Урс Фридрих от Швейцария. През юни 2004 година се дипломираха четирима от нас и Урс. Събитието се състоя в град Созопол в залата на къщата на НБУ , в атмосфера на цъфнали смокини и дъх на море.
Нека представим малко по-подробно Урс Фридрих и не само защото спечели симпатиите на всички нас, като се вписа съвсем естествено в нашата група и единствено езиковото различие напомняше, че е от другаде. През 2002 година в израз на своята съпричастност към финансовото състояние на хората от групата организира спонсорство за седем души от нас, така че стана възможно присъствието ни на Петата GIM конференция в Хамбург.
В началото на 2002 година БАМ избра нов Управителен съвет:
Лилия Ахтарова - председател, Ангел Томов и Мария Горинова. По-късно, през 2005 г. бяха присъединени Славка Зидан и Азнив Ховсепян.
Към днешна дата БАМ има своя трети Управителен съвет от септември 2012 г. с председател Нейчо Карпачев.
Организацията поддържа своя официална интернет страница от 2002 г. до сега със съдействието на Габриела и Иван Доброволови.
От 2004 година функционира библиотека в книжен и електронен вариант. Някои от тях са дарения от членове и приятели, други са закупени с наши средства.
От основаването си до сега БАМ е реализирала три национални конференции по музикотерапия - през 2005, 2007 и 2012 г., последната от тях с международно участие, както и редовни професионални срещи в умален формат.
Продукт на издателската дейност на БАМ до момента са две книги и един сборник:
- „Да изиграеш музиката в теб. Музикална психодрама” (2006)от Джоузеф Морено. Морено предостави авторските си права безвъзмездно, а Ангел намери възможности за спонсорство и с негова помощ и научна редакция се реализира издаването на книгата.
- Сборник доклади от Втората национална конференция по музикотерапия (2007), Редакционна колегия: Надя Витанова, Мери Горинова и Ангел Томов. Сборникът се издаде със собствени средства.
- „Тъгата в сърцето. Музикотерапия и психодрама” от Хайди Фауш (2011). Ние имахме удоволствието първи да издадем книгата на Хайди, преди да излезе на немски и английски език. Преводът е на приятелката на БАМ - Катя Гюрова, научната редакция на Надя Витанова, а организацията по издаването се падна на Лили Ахтарова. Книгата се издаде със собствени средства.
В началото на ноември Хайди ни гостува, за да представи лично своята книга. Презентацията беше придружена с концерт на новосъздадения Камерен ансамбъл към БАМ, който тогава все още нямаше име.
Българската асоциация за музикотерапия участва със свои членове и в различни професионални форуми, инициирани от сходни организации у нас и в чужбина.
През 2004 година БАМ беше приета в семейството на Европейската конфедерация по музикотерапия с представител Лилия Ахтарова, а от началото на 2015 година като представител на България мястото зае Теодоси Цингилев.
Представители на БАМ участват във всяка конференция по психотерапия, организирана от Българската асоциация по психотерапия от 2009 година.
На последната конференция, по случай професионалният празник на психотерапевта, представителят на БАМ Лилия Ахтарова беше отличена с грамота за приноса за утвърждаването, развитието и практическото приложение на музикотерапията в България.
Наши членове представят организацията в различни форуми, популяризирайки музикотерапията като нова научна дисциплина, каквато е в цял свят.
На 15 ноември 2014 година заедно с цяла Европа за първи път празнувахме Европейския ден на музикотерапията. Празникът беше отбелязан със симпозиум - „Ден на отворените врати“ със съдействието на Столична библиотека - Американски център.
В програмата колеги демонстрираха своя музикотерапевтичен опит. Няколко души отвориха вратите на своите кабинети и студия за безплатни консултации.
ОБУЧИТЕЛНА ПРОГРАМА
Обучителната програма към БАМ стартира официално през 2009 г. и дава диплома за правоспособност „Музикален психотерапевт” и „Клинична музикотерапия“. Семинари по музикотерапевтични теми се провеждаха от учредяването на БАМ, а първата група за Личностно развитие и опит стартира 2003 г. с водещ Лилия Ахтарова.
Понастоящем тренингът е с продължителност 4 години и обхваща: група за себепознание и личностно развитие, лична психотерапия, теоретични и практически семинари, работа под супервизия и задължителна литература. Общата му продължителност обхваща 1100 тренингови часа.
Ръководители на програмата са Лилия Ахтарова (музикотерапевт и фамилен терапевт) и професор Надежда Витанова (музикотерапевт, психодрама-терапевт и юнгиански психотерапевт).
През 2013 г. бе основан Музикотерапевтичен институт – София, който понастоящем е официалната институция на БАМ, провеждаща обучението по музикотерапия. Програмата има следните разновидности:
- за психолози;
- за музиканти;
- за психотерапевти, вече сертифицирани в една от основните психотерапевтични парадигми;
- обща програма.
Обучението е в семинарна форма, което позволява включването в програмата по всяко време на годината, след преминаване на входното интервю.
През годините по-големи семинари бяха проведени от следните лектори:
- Джоузеф Морено (Санта Фе, Ню Мексико, САЩ) – 1994, 2003, 2009.
- Хайди Фауш (Цюрих, Швейцария) - 2010, 2011, 2012, 2014.
- София Русинова (Виена, Австрия) – 1996.
- Любка Мюлер (Дрезден, Германия) - 2007, 2008.
- Елена Илиева (Кейптаун, ЮАР) - 2007, 2010.
- Милена Ласкано (Париж, Франция) - 2010.
- Беате Рилке – Швейцария – 2014.
Към асоциацията изнася концерти камерният ансамбъл „Елате синове на изкуството” с диригент Йосиф Герджиков. За първи път ансамбълът се събра за творческа среща на концерта на 25 май 2011 година по идея на Милена Ласкано, която обаче по стечение на обстоятелствата не взе нито веднъж участие в изявите на състава.
В ансамбъла участват музикотерапевти, студенти по музикотерапия и други любители на вокалното и инструменталното интерпретиране. Проектът се реализира с помощта на диригента Йосиф Герджиков и Лилия Ахтарова, както и спомоществуватели.
От тогава до сега Камерният ансамбъл има повече от 25 концерта и участия. През 2013 г. бе съставен негов видеодиск с фрагменти от концерти. От миналата година има и своя интернет страница, осъществена с подкрепата на Мариан Гецов.
Усилията на певците и изпълнителите са насочени както към младата публика - деца и юноши, така и към възрастната. Бароковата ориентация на състава дава възможности за осъществяване на културно-възпитателна дейност посредством запознаване и преживяване на по-малко популярни в днешно време композитори и произведения. Така ръководството таи илюзии, а и надежди, че спомага за възстановяване на духовни ценности и изграждане на вкус към креативни музикални умения.
Основна цел на Българската асоциация по музикотерапия е да популяризира Музикотерапевтичните подходи у нас, да отстоява и развива вече поставения авторитет в Европа и може би на първо място да обединява специалисти с еднородни интереси и перспективи.
|
|