Интервю с Лилия Ахтарова в сп. "Insight"

ИНТЕРВЮ С Г-ЖА ЛИЛИЯ АХТАРОВА,
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БАМ
Публикувано в списание Insight

Какво всъщност представлява музикотерапията и къде намира приложение?

Музикотерапията има широко поле на приложение със съответна специфика. Например има музикотерапия в кинезитерапията, в хирургията, неврологията, при работата с бременни и в психологията и психотерапията.

На кого може да помогне музикотерапията?

Последните 13-14 години моят интерес е насочен изцяло към психологическата работа с изкуства, в това число арттехника, танцова терапия и драма. Някои подходи работят по-добре при психичноболни пациенти и се базират на музикалната импровизация. При тези случаи музиката като невербална техника може да се използва като средство за комуникация там, където вербалният изказ е затруднен, както и за начин да се изследват, изучават емоции от страна на клиента. За мен едни от любимите ми клиенти са тези с психосоматични заболявания. Музикотерапията и другите арттерапии работят много добре там, където имаме определени поведенчески цели: от натрапливости до разчупване на някои модели и стереотипи при така наречените „здрави невротици“. Всички видове изкуства много успешно въздействат при работа с деца: в психиатрията – при деца с аутизъм, умствено и интелектуално изоставане, при логопедични проблеми, деца с нощно напикаване, комуникативни затруднения, поведенчески разтройства и др.

Какво прави музикотерапевтът?

Няма разлика между поведението и предназначението на музикотерапевта и вербалните терапевти. Работата на музикотерапевта е да следва процеса в поставените от клиента цели и да го води по пътя към разрешаване на актуалната проблематика.

Кой е квалифициран да практикува?

Образованието по музикотерапия в различните страни е организирано по различен начин. Общото между всички е следното: музикотерапевтът е необходимо да има музикална и психологическа подготовка, както и психотерапевтичен тренинг. Обикновено обучението се предлага в частни центрове и институти, изключение прави Австрия и университетът Меривил в щата Мисури. Според данни от миналата година в света практикуват 15 хиляди музикотерапевти в 40 различни страни.

Къде музикотерапевтът провежда работата със своите клиенти?

Където и да работи терапевтът, независимо в клиника или частен кабинет, необходимо е специално оборудване. То се определя от подхода или подходите, които прилага водещият. Ще разкажа как изглежда един кабинет в Центъра „Нордов и Робинс“ в Лондон. Площта на кабинета е около 30 квадратни метра. В него е разположен роял (или пиано) и маса със специални инструменти за музикотерапия. Във всяка стая има видеокамера, към стаята е предвидено помещение за супервизия. В кабинет, където водещият работи по подход „музика и образност“ или „водене на въображението с музика“, стаята може да не е голяма, достатъчно е да е уютна и тиха, да има аудио уредба, легло, 2-3 стола и маса за рисуване.

Защо музикотерапия, а не друг вид терапия?

Музикотерапията, както и другите терапии с изкуства са инструменти в психологическата работа, така както стоматологът и хирургът имат свой инструментариум. Музикотерапията сама по себе си не е терапия – всеки терапевт има съответна ориентираност, подготовка и тренинг в едно от трите основни направления: аналитично, бихевиорално и хуманистично.

Кое е уникалното при употребата на изкуства в психологическата работа и психотерапията и кое ги прави атрактивни и понякога предпочитани?

От гледна точка на фасилитатора или водещия, когато употребяваме музика или рисуване, те бързо и леко ни завеждат до „несъзнаваното“, което от своя страна улеснява процеса на прозрение (инсайт) и създава условия за ориентация към вземане на адекватно решение по проблема, който е довел клиента при нас. А от гледна точка на клиента това обикновено става по един безболезнен начин или поне по-мек в сравнение с други вербални подходи.

Какви са според Вас насоките за развитие на музикотерапията у нас в близко бъдеще?

Тази година по предварителни очаквания трябва да се дипломират група колеги по подходите „Музика и образност“ и „Водене на въображението с музика“. Тренингът стартира през 1999 г. във вид на задочно обучение със съдействието на Ирина Шлезингер, председател на БАМ по това време и „Арттерапевтичен институт“- Сан Франциско,САЩ.

Към асоциацията по музикотерапия се организират семинари, чиято основна цел е да представят и запознаят участниците с водещите школи и подходи в музикотерапията и с други арттехники в психологическата работа. През настоящата година плануваме няколко гостувания на водещи водещи от САЩ и Европа.