Правилник за упражняване на професията музикотерапевт

в Република България

Член 1

Музикотерапията е научно и практически доказан метод за използване на музикални интервенции, насочени към оптимизиране на социалната адаптация, личностното развитие и благополучие на клиентите/пациентите.

Член 2

Отговорна  за упражняването на професията музикотерапевт в Република България  е Българската асоциация по музикотерапия, наричана от тук нататък БАМ, която е член на Европейската конфедерация по музикотерапия  – EКМ … и Българската асоциация по психотерапия – БАП.

Член 3

В своята работа музикалният терапевт е длъжен стриктно да спазва принципите и правилата на професионализма и етичния кодекс (на БАM и  ЕKM и БАП).

Правилникът за прилагане на музикотерапия в Република България  e съставен на базата на критериите за упражняване на професията на Европейската конфедерация по музикотерапия (EКМ) и изискванията на Българската асоциация по психотерапия (БАП).

Право да упражнява професията музикотерапевт, или музикален психотерапевт, в Република България има всяко лице, което отговаря на следните изисквания:

Завършило е обучение по музикотерапия и психотерапевтичен тренинг, включващо:

1. Основни музикотерапевтични школи – минимум 260 часа.

2. Общообразователна психотерапевтична подготовка – 260 часа.

3. Личен психотерапевтичен тренинг в група и индивидуална работа, общо  –  минимум 220 часа.

4. Допълнителни обучения в други подходи, употребяващи изкуства – общо 180 часа.

5. Работа под супервизия в контекста на музикотерапията, общо  – 80  индивидуални музикотерапевтични сесии и 180 часа  групови супервизии.

Всяко лице, което би искало да практикува музикотерапия, е необходимо да представи пред институцията,  пред която кандидатства, диплома или сартификат, издаден или заверен от БАМ, с които да удостовери минимума хорариум, и две препоръки от квалифицирани членове на Българската асоциация по музикотерапия (БАМ).

Всяко лице, което желае да практикува професията музикотерапевт трябва да бъде вписано в регистъра на Българската асоциация по музикотерапия (БАМ).

Професията музикотерапевт с нейните подспециалности: клиничен музикотерапевт и музикален психотерапевт, може  да  намира приложение във всяка сфера на здравеопазването и профилактиката; психологическото консултиране; социалната рехабилитация; тренинги за екипна работа или емоционална компетентност; групи за креативни практики, както и в общообразователната и културно-възпитателната работа с деца, възрастни и контингент от така наречените рискови групи.

Когато е необходимо,  музикотерапевтът следва да работи съвместно в екип от лекар с клинична  специалност психиатрия.

Ако музикотерапевтът, или музикалният психотерапевт, работи с клиенти и пациенти от сферата на другите клинични специалности, препоръчително е в екипа да присъства лекар със съответната специалност.

Музикотерапевтът, както и музикалният психотерапевт, трябва задължително да работи под супервизия от друг музикотерапевт с по-висока квалификация  с повече от петгодишен клиничен опит  член на БАМ.

Кой има право да преподава музикотерапия и да провежда обучителни практически, и теоретични семинари и тренинги по музикотерапия

Член 4.

Правомощия за преподаване на музикотерапия и за провеждане на обучителни практически и теоретични семинари и тренинги по музикотерапия:

1. Правомощия за преподаване на музикотерапия и за провеждане на обучителни практически и теоретични семинари и тренинги по музикотерапия има всяко лице, което е вписано в регистъра на Българската асоциация по музикотерапия като квалифициран член.

2. Правомощия за преподаване на музикотерапия и за провеждане на обучителни практически и теоретични семинари и тренинги по музикотерапия има всяко лице,  което притежава диплома или сeртификат за завършена специалност по музикотерапия, или музикална психотерапия, и има документ за клинична  практика от повече от пет години  в и извън България, и е член на БАМ.

3. Сертифицираните членове на БАМ имат право да провеждат обучителни тренинги за педагогически  и друг професионален персонал, в които да демонстрират ползата от музикотерапевтичните техники. Ако лицето не е вписано като квалифициран член на БАМ, е необходимо да информира участниците, че работи под супервизия.

Член 5.

Взаимоотношения с пациенти/клиенти и правомощия на музикалния терапевт:

Музикалният терапевт  може да изпълнява музикотерапевтични дейности във всички възрастови групи – от най-ранна детска възраст (включително в пренаталния период) до старост.

Музикалният терапевт може да прилага музикотерапевтични дейности във всички клонове на медицината, специалното образование, социалната  рехабилитация и в стоматологията.

Музикалният терапевт  може да упражнява своята дейност в случаи на кризи, емоционални проблеми, за целите на здравна и психосоциална профилактика, както и за подобряване на физическото, емоционалното и духовното развитие на своите клиенти.

Член 6.

Условия за извършване на музикотерапевтична дейност:

Музикалният терапевт и професионалист от хуманитарните специалности, употребяващ музикотерапевтични похвати,  е длъжен да осигури подходящи условия за извършване на своята музикотерапевтична дейност.

Преди извършване на музикотерапевтична дейност, ако  пациентът или клиентът няма завършено пълнолетие или е с телково решение, което удостоверява, че лицето не може да взима самостоятелни решения, терапевтът следва да получи информирано съгласие от страна на член от семейството (настойник), което включва използваните методи, условия на работа и начина на заплащане.